Do artykułu

Anagramator – klucz do sukcesu w Scrabble

Jak poszerzyć swój zasób słów? Poszerzanie słownictwa i wygrywanie w Scrabble i Literaki. Jak stać się lepszym w Scrabble? Anagramator może pomóc.

Scrabble jako gra słowna w największym stopniu bazuje na tym, jak duży zasób słów posiadają poszczególni gracze. To dzięki niemu są w stanie dopasowywać swoje działania do sytuacji na planszy i grać świadomie i układać najlepsze wyrazy z liter. Mając szerokie i zróżnicowane słownictwo z pewnością łatwiej grać i wygrywać w Scrabble.

A co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni naszego słownictwa? Jakie działania mogą pomóc w jego rozbudowaniu, a tym samym – przyczynić się do sukcesów w Scrabble?

Oto kilka praktycznych sposobów na to, by zwiększyć swój zasób słów i stać się mistrzem Scrabble i Literaki!

  1. Przede wszystkim – czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Wydaje się to oczywistość, ale w istocie nie ma lepszego sposobu na poszerzenie słownictwa niż czytanie. Przede wszystkim – literatury. Choćby najpopularniejszych, rozrywkowych książek dla masowego odbiorcy. Nawet w nich zetkniemy się z wieloma słowami, których albo wcześniej nie znaliśmy, albo nie mieliśmy ich wrytych w głowę.

Oczywiście literatura i rozmaite publikacje wyższych lotów będą tu skuteczniejsze, ale nie należy się tym szczególnie przejmować. Przede wszystkim trzeba wyrobić w sobie nawyk czytania. Słowa najszybciej i najnaturalniej zapamiętujemy widząc je użyte w kontekście. Dlatego też nie jest aż tak ważne, co czytamy, byleby starać się czytać jak najwięcej.

Z czasem wejdzie nam to w nawyk, a poznawanie nowych słów i ich kontekstów będzie prawdziwą przyjemnością. Wtedy już tylko krok od znacznego poprawienia swoich umiejętności w Scrabble. Przyda się tez słownik literaki.

  1. Korzystanie ze słownika i synonimów. Anagramator

Kiedy coś piszemy – nieważne, czy jest to notatka, sprawozdanie, czy nawet prywatna wiadomość – warto zaglądać do słownika. Nie ograniczajmy się jedynie do automatycznego sprawdzania pisowni przez komputer. Dobrym nawykiem jest regularne sprawdzanie definicji słów, których używamy i ich potencjalnych synonimów. Słownik Scrabble będzie tutaj pomocny.

Dzięki temu nasza codzienna komunikacja stanie się bardziej efektywna. Możemy też przekonać się, że pewne rzeczy możemy (a nawet powinniśmy) mówić i pisać inaczej, niż nam się wydawało. Zyska na tym klarowność naszych wypowiedzi i ich atrakcyjność dla odbiorcy.

A w efekcie tego wszystkiego, obcując ze słowami również w ten sposób, zwiększymy swoją sprawność w Scrabble i Literaki.

  1. Częste używanie nowych słów

    Kiedy tylko poznamy nowe słowo, warto ugruntować je sobie w głowie przez jego używanie. Jeżeli tego nie zrobimy, może ono szybko wylecieć nam z pamięci. Warto więc stawiać przed sobą swoiste wyzwania. Starać się chociażby raz dziennie użyć jakiegoś nowego słowa w rozmowie, mailu czy komunikacji na czacie. Oczywiście im naturalniej, tym lepiej.

Dobrze też samodzielnie powtarzać sobie to słowo w głowie czy zastanawiać się nad jego pochodzeniem. Można też skorzystać z mnemotechniki, szukając podobieństw między nowym słowem a czymś, co już znamy – i w ten sposób zapamiętać je lepiej.

  1. Rozwiązywanie krzyżówek. Anagramator

Krzyżówka to oczywisty protoplasta Scrabble, a rozwiązywanie krzyżówek niewątpliwie może nam pomóc w wygrywaniu w tę grę. Krzyżówki w naturalny sposób skłaniają nas do sięgania po źródła – słowniki, definicje, encyklopedie. W ten sposób poszerzają naszą wiedzę, w tym – w dużym stopniu – słownictwo.

Widząc słowa w kontekście krzyżówek będzie nam też łatwiej później używać ich podczas zabawy w Scrabble.

  1. Myślenie o pochodzeniu słów

Wydawałoby się, że śledzenie i rozważanie etymologii wyrazów to zajęcie dla językoznawcy. Może być ono jednak fascynujące i rozwijające również dla każdego z nas. Uczy nas o historii i tym, jak język działa jako całość.

Czytając o tym, skąd wzięły się używane przez nas słowa możemy poznać ich dodatkowe znaczenia oraz synonimy. Taka wiedza z pewnością pomoże też w zapamiętaniu nowych słów i późniejszym użyciu ich podczas gry w Scrabble i Literaki.