Do artykułu

Słowa z liter, czyli TOP 10 najdziwniejszych słów w Scrabble

W przeciętnej rozgrywce Scrabble nie pojawia się dużo skomplikowanych słów. Najczęściej wykorzystuje się te słowa z liter, które są wypowiadane i wypisywane na co dzień przez większość użytkowników języka polskiego. Czasami jednak jeden z graczy używa słowa rozpoczynającego kłótnię o to, czy jest ono dozwolone przez zasady gry. A te, wbrew pozorom, wcale nie są takie jednoznaczne.

Dziwne słowa z liter


Przez wiele lat niedopuszczalny był na przykład tolkienowski „ent”. I chociaż sprzeczek o słowa, które powinny znaleźć się w scrabblowym słowniku, ale ich tam nie ma, nie unikniemy, dopuszczalność poszczególnych wyrazów możemy sprawdzić w kilku serwisach internetowych – przez wiele lat najpopularniejszym z nich był sjp, dziś towarzyszy mu również poocoo, scrabble123, pfs i oczywiście Scrabblemania. Nie sposób zapamiętać wszystkich z 2-3 milionów (w zależności od wielkości bazy danych) słów. Warto jednak poznać chociaż kilka tych najbardziej oryginalnych. Mogą one pomóc zdobyć przewagę nad przeciwnikiem w kryzysowej sytuacji i… zwyczajnie ożywić rozgrywkę. Oto najdziwniejsze wyrazy z liter, jakie możecie ułożyć w czasie gry w Scrabble! Anagramator nie wszystkie posiada.

1.Libr


Libra to słowo o kilku znaczeniach. Najbardziej znamy ją chyba jako miarę papieru (choć, co ciekawe, nie zawsze taką samą – w przeszłości oznaczała, 24, 25, a teraz już 100 arkuszy). Jest to też rodzaj wagi i jednostka masy w starożytnym Rzymie, a potem w niektórych państwach średniowiecznej Europy. Samo libr to odmiana słowa „libra” w dopełniaczu liczby mnogiej.

2.Tetr


To również dopełniacz liczby mnogiej od słowa zakończonego na „a”. W tym przypadku jest to tetra. Określamy tak zarówno środek gaśniczy, lekką tkaninę bawełnianą używaną do wyrobu pieluch oraz ryby akwariowe. Ze względu na stosunek spółgłosek do samogłosek słowo to może często uratować nam skórę, w sytuacji, w której nie dysponujemy dużą ilością tych drugich.

3.Aplet


Aplet bardziej znany jest w wersji anglojęzycznej jako „applet”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w oficjalnym słowniku istnieje również jego spolszczony wariant. Samo słowo oznacza niewielki program, stworzony w celu wykonywania określonej funkcji. Może być tak również nazywana aplikacja Java osadzona na stronie internetowej. Wyraz jest krótki i zawiera w sobie rzadko wykorzystywane połączenie „apl-”. Na końcowym etapie gry jego użycie może nawet przesądzić o zwycięstwie.

4.Byłom


Tak, to nie błąd ortograficzny, a obecna w języku polskim już od dawna odmiana czasownika „być”. W rodzaju żeńskim czasu przeszłego jest to „byłam”, w rodzaju męskim „byłem”, a rodzaju nijakim właśnie „byłom”. Co więcej, teoretycznie jest ona dopuszczalna w przypadku każdego innego czasownika. Warto jednak uważać, bo w praktyce w niektórych elektronicznych wersjach Scrabble nie została ona jeszcze dodana.

5.Achać

Achać znaczy zachwycać się, przesadnie ekscytować, bądź tez wykrzykiwać słowo „ach”. W kontekście rozgrywki w Scrabble czy Literaki czasownik ten jest o tyle przydatny, że w późniejszym etapie rozgrywki można do niego dodać „m”, żeby stworzyć „machać” czy też „machała”, „machałom” i „machalibyśmy”. A jeżeli dysponujemy „C” i „I” można też przecież „ciachać”. Różne są wersje tego słowa z liter.

6.Kafkowski


Słowo samo w sobie dziwne nie jest. Dla niedzielnego gracza Scrabble może się ono jednak wydawać niedozwolone. W końcu Franz Kafka to z pewnością nazwa własna. Każdy, kto chociaż rozegrał jednak więcej niż kilkanaście partii Scrabble czy Literaków będzie wiedział, że przymiotniki utworzone od nazw własnych, nawet nazwisk to już nie nazwy własne. Poza tym „kafkowski” to nie tylko „dotyczący twórczości Franza Kafki”, ale też „niezrozumiały, absurdalny”.

7.Kapsztadzki

W przypadku tego wyrazu najdziwniejsze nie jest jego istnienie (zasada podobna jak wyżej. To w końcu przymiotnik utworzony od nazwy miasta Kapsztad), a specyficzne połączenie kilku spółgłosek – po „P” mamy „S”, potem „Z”, a potem jeszcze „T”. Znajomość tego wyrazu umożliwia czasami wyjście z trudnej sytuacji, w której na planszy miejsca jest mało, ponieważ blokuje je kilka sąsiadujących ze sobą spółgłosek.

8.Aglet

Był aplet, nie mogło więc zabraknąć agletu. Słowo to często pojawia się w krzyżówkach, a oznacza metalową bądź plastikową końcówkę sznurowadła. Anagramator tez je znajdzie. Z uwagi na niedostatek wyrazów rozpoczynających się na literę „a” bywa przydatny szczególnie w grach podobnych do Scrabble, w której bardziej istotny jest właśnie początek słowa.

9.Mełł

Rodzaj męski czasu przeszłego pierwszej osoby czasownika „mleć” czyli kruszyć może wydawać się na pierwszy rzut oka przypadkowym zlepkiem liter. W rzeczywistości jednak to jak najbardziej prawidłowa odmiana słowa „mleć”. Jego znajomość przydać się może szczególnie wtedy, kiedy pozostało nam niewykorzystane „mydło” (czyli kartonik nieoznaczony żadną literką).+

10.Acetylocholinoesteraza

Na końcu słowo-bonus. Takiego słowa z liter w praktyce ze względu na jego długość (22 litery) nie można go ułożyć w klasycznej wersji Scrabble i Literaki. Musiałem użyć internetowy licznik słów, żeby policzyć wszystkie litery tego słowa. Jest to jednak możliwe w niektórych z klonów gry, na przykład w wersji z planszą o polu 25 na 25 kratek jak www.scrabble–word–finder.com lub też w czasie rozgrywki Słowotoku – bliskiego kuzyna najpopularniejszej gry słownej. Samo słowo oznacza związek chemiczny, hydrolazę acetylocholinową. Jest to jeden z enzymów rozkładających neuroprzekaźnik (czyli, najprościej mówią, substancję ułatwiającą komunikację pomiędzy mózgiem, a resztą ciała).